Vijesti

Polimski muzej nezaobilano mjesto na kulturnoj mapi Crne Gore

Polimski muzej iz Berana izborio se za nezaobilano mjesto na kulturnoj mapi u Crnoj Gori, pa će tako u ovoj godini širom države učestvoati u više arheoloških projekata, doniranih ili iz fonodava Evropske unije, ili uz sufinasiranje Ministarstva kulture.

Direktorica ove kulturne ustanove, Violeta Folić ne krije zadovoljstvo zbog te činjenice i naglašava da je Polimski muzej dobio povjerenje za realizaciju ovih projekata u izuzetno jakoj konkurenciji ustanova koja sprovode realizaciju projekata ove vrste.

“To je još jedna potvrda dobrog rada stručnog tima Polimskog muzeja u prethodnom periodu i renomea koji je stekao u Crnoj Gori”, kaže Folić za Portal RTCG.

Ona ističe da će jedan od tih projekata u ovoj godini biti onaj koji se realizuje pod nazivom “Evokacija i privlačenje kulturnog nasleđa – Hrišćanska antika i tursko kupatilo za kulturni turizam”.

“Radi se o projektu koji će se finansirati iz evropskih fondova. Ukupna vrijednost projekta je 434.272,10 eura. Planirano vrijeme trajanja projekta je 24 mjeseca. Partner sa strane Kosova je nevladina organizacija – Shoqata Alpinistike Marimangat e Pejës”, objašnjava Folić.

Prema njenim riječima kroz ovaj projekat Polimski muzej će nastaviti sa istraživanjima na lokalitetu Tumbarice kod Berana, gdje je u prethodnom projektu istražen jedan dio lokaliteta, a kroz novi projekat će se vršiti istraživanja novih djelova utvrđenja ka sjevernoj strani, niz padinu prema koritu Kaludarske rijeke.

Taj projekat obuhvata sistematska arheološka istraživanja, konzervaciju otkrivenih arhitektonskih ostataka i uređenje lokaliteta u svrhu popularizacije i upotpunjavanja turističke ponude Berana i Polimlja.

“Polimski muzej već ima iskustva u sprovođenje evropskih projekata, jer je u prethodnom periodu, u pozivu IPA 2 , Crna Gora – Albanija, realizovao dva projekta pod nazivom, jedan pod nazivom ,,Proširenje saradnje – Od hrišćanskih starina do unapređenja turizma“, koji se takođe odnosio na istraživanja lokaliteta Tumbarice, kao i drugog, ,,Kulturni pejzaž prekograničnog područja Crna Gora – Albanija“. Oba projekta su uspješno završena 2022. godine”, kaže Folić.

Ona dodaje da su na javnom pozivu Turističke organizacije Budva, Polimskom muzeju dodijeljena dva projekta za 2023. godinu.

“Prvi nosi naziv Sistematska arheološka istraživanja crkve Sv. Spasa u Budvi. Vrijednost projekta je 38.000 eura. Vrijeme predviđeno za realizaciju je 30 dana. Sa dobijanjem dozvole od Uprave za zaštitu kulturnih dobara, krenuće se u realizaciju ovog projekta. Nadamo se da će to biti već krajem ovog mjeseca”, kaže direktorica Polimskog muzeja.

Drgi projekat dodijeljen od strane TO Budva je, kako kaže, “Sistematska arheološka istraživanja objekta u Mirištima Pržno, Opština Budva, a vrijednost ovog projekta je 28.000 eura. Vrijeme predviđeno za realizaciju takođe je trideset dana.

“Kroz Program zaštite i očuvanja kulturne baštine za 2022. godinu smo dobili sredstva za realizaciju projekta ,,Arheološka i konzervatorska istraživanja na lokalitetu Samograd, Opština Bijelo Polje, VI faza“, koji nismo uspjeli da realizujemo tokom 2022. godine, pa ćemo realizaciji pristupiti ove godine”, dodaje Folić.

U saradnji sa imaocem kulturnog dobra, Eparhijom budimljansko-nikšićkom, Polimski muzej je, kako kaže, aplicirao kod Ministarstva kulture Crne Gore za pet projekata – “Sistematska arheološka istraživanja i sprovođenje konzervatorskih mjera na akropoli antičkog i ranohrišćanskog utvrđenja Samograd”, u opštini Bijelo Polje, zatim “Sistematska arheološka istraživanja i sprovođenje konzervatorskih mjerana na pomoćnim objektima manastirskog kompleksa Đurđevi Stupovi” u opštini Berane, “Sistematska arheološka istraživanja Gradca u Budimlji”, takođe u opštini Berane.

“Tu je i jedan projekat u opštini Petnjica, “Sistematska arheološkaa istraživanja Gradca u Tucanju”, kao i jedan na teritoriji opštine Rožaje, “Sistematska arheološka istraživanja utvrđenja i sprovođenje konzervatorskih mjera na Gradini”, kaže Folić.

Direktorica Polimskog muzeja očekuje da će dobiti pozitivan odgovor od Ministarstva kulture Crne Gore i da će i ove projekte sprovoditi u toku ove godine.

“Polimski muzej je sa svojim timom arheologa i konzervatora odavno izašao iz okvira opštine Berane i kroz mnoge ranije projekte povtrdio se kao nezabilazna kulturna ustanova u ovoj oblasti i na međunarodnom planu. U prošloj godini smo imali saradnju sa poznatim svjetskim arheolozima, koji su boravili u Beranama i radili na rekonstrukciji srednjovjekovne pancirne košulje. Uspjeli smo da predanim i stručnim radom izdignemo ovu ustanova, tako da je postala nezaobilazna u arheološkoj djelatnosti u Crnoj Gori”, kaže Folić.

Izvor: RTCG