Izložbe

Otvorena izložba slika ,,Kragujevac 1941“ Petra Lubarde

Sinoć je u galeriji ,,Nikola i Uglješa Popović”, otvorena izložba slika ,,Kragujevac 1941“, autora Petra Lubarde, u prisustvu  predsjednika Opštine Vuka Todorovića i brojnih ljubitelja umjetnosti, poštovaoca lika i djela jednog od najvećih jugoslovenskih slikara 20. vijeka. Matica srpska – društvo članova u Crnoj Gori i Opština Berane su omogućili da i publika u Beranama ima priliku da vidi Ciklus slika ,,Kragujevac 1941“, nakon uspješnog predstavljanja ove izložbe u drugim crnogorskim gradovima. Petar Lubarda je ciklus slika „Kragujevac 1941“ poklonio Spomen-parku 1969. godine. Nastale su između 1966. i 1968. godine i predstavljaju asocijativno i apstraktno viđenje tragičnog streljanja u Kragujevcu, a 1976. godine, kada je Muzej otvoren, postaju dio njegove stalne postavke. Izložbu čini 27 radova koji zapravo predstavljaju fragmente jedne velike slike, koja nosi naziv,, Dosta krvi, dosta ubijanja“, jer je Lubarda osjetio kroz šta su prošli zarobljenici strijeljani u Kragujevcu u oktobru 1941. godine. Radovi su različitih dimenzija, od malog formata 35×28 cm do monumentalnog 140×230 cm, rađene raznovrsnim tehnikama: tempera, ulje, akrlik, kazein i auto-lak i kombinovane tehnike. Po ocjenama teoretičara umetnosti, ciklus predstavlja jedno od Lubardinih najboljih djela, a svakako najbolje ostvarenje posljednjeg perioda njegovog stvaralaštva.

    ,,Sve ovo pred nama su slike preživjelog, koštana srž umjetničkog shvatanja opstajanja u životu. Borba za sopstveno preživljavanje čovjeka je nešto sasvim drugo od biološke borbe za opstanak. Čovjek preživi, tako mi se čini po Lubardi, samo ako svojim životom proslavi sve one koji nijesu preživjeli. On živi samo ako one koji nijesu živi oživi svojom stvaralačkom imaginacijom i tako njihovu žrtvu učini življom i od svog vlastitog života. To je on pokušao sa oživljavanjem kosovske žrtve, sa oživljavanjem Vučijeg dola, sa oživljavanjem stradanja u Kragujevcu. Dakle, jednako od oživljavanja žrtve cara, do oživljavanja žrtve nevinog djeteta. Iako je fizički preživio i bio u njemačkom logoru i Lubarda je u Kragujevcu strijeljan kao čovjek.“ – kazao je prof. dr Drago Perović, predsjednik Izvršnog odbora Matice srpske – društva članova u Crnoj Gori.

     Izložbu je  otvorio potpredsjednik Opštine Berane Damjan Ćulafić. On je ovom prilikom govorio o nemjerljivom značaju stvaralaštva Petra Lubarde, njegovom umjetničkom izrazu, takođe je istakao da mu je zadovoljstvo što se ova značajna izložba Petra Lubarde našla upravo u Beranama, u galeriji ,,Nikola i Uglješa Popović“, zahvaljujući saradnji Opštine Berane i Matice srpske – društva članova u Crnoj Gori i uspješnoj realizaciji iste od strane JU ,,Polimski muzej“.

       Izložba će biti otvorena za posjetioce do kraja mjeseca, u terminima od 11-14h i 17-20h.

  Petar Lubarda (1907-1974), jedan je od najvećih jugoslovenskih slikara 20. vijeka. Bio je član SANU i JAZU. Studije slikarstva započeo u Beogradu 1925. god. u Umjetničkoj školi, a nastavlja kratko u Parizu 1926. na Académie des Beaux Arts. U Crnu Goru se vraća 1932. i iste godine dolazi u Beograd. Ratne godine od 1941. do 1944. provodi u zarobljeništvu u logorima u Nemačkoj i Italiji. Od 1945. radi kao profesor na Likovnoj akademiji u Beogradu. Godine 1946. odlazi na Cetinje gdje učestvuje u fomiranju prvih stručnih likovnih institucija u Crnoj Gori: otvara se Umjetnička škola na Cetinju u koji je bio predavač i direktor. U Beograd se vraća 1950. godine gdje ostaje do kraja života (1974.). Jedna od najomiljenijih tema njegovog slikarstva je Kosovski boj, koju je uradio na raznim formatima u više desetina verzija. Slikarsku zaostavštinu poklanja Beogradu 1973. godine. Godine 1997. u Crnoj Gori se ustanovljava najveće priznanje „Petar Lubarda“ koje se dodeljuje za likovnu umjetnost.