ArheologijaMeđunarodna saradnja

Održana završna konferencija projekta ,, Proširenje saradnje – od hrišćanskih starina do unapređenja turizma.”

Danas je u Polimskom muzeju održana završna konferencija projekta ,, Proširenje saradnje – od hrišćanskih starina do unapređenja turizma.” Cilj ovog projekta bio je da doprinese razvoju turizma kroz zajedničku valorizaciju i promociju arheološkog kulturnog nasleđa prekograničnog područja Crne Gore i Albanije.

U uvodnoj riječi, direktorica Polimskog muzeja Violeta Folić kazala je da su rezultati do kojih se došlo na ovom projektu više od očekivanog. Istakla je da je riječ o izuzetnom lokalitetu, i to da je arheološkim istraživanjima otkrivena bazilika , aneks sa polukružnom apsidom, kule, pomoćni objekti , kao i dva bedemska zida. Na kraju svog obraćanja izrazila je zahvalnost partnerima iz Crne Gore , gospodinu Konstantinu Dojiću predstavniku Eparhije budimljansko – nikšićke , albanskim partnerima , mještanima sela Ržanica, stručnoj ekipi Polimskom muzeja na velikom trudu, kao i medijima koji su od početka pratili rad na ovom projektu.

Potpredsjednik opštine Berane , Darko Stojanović je čestitao na uspješno okončanom evropskom projektu. Kazao je i da je prekogranična saradnja sa opštinama i partnerima iz Albanije izuzetno plodonosna i da će se u narednom periodu ta saradnja proširiti na korist svih građana i na korist kulture , kao što je u ovom projektu slučaj.

Važnost pomenute prekogranične saradnje istakao je i predstanik Eparhije budimljansko-nikšićke , gospodin Konstantin Dojić. Kazao je kako je eparhija vodeći aplikant na projektu i da je ovo četvrti IPA projekat koji sprovodi. Još je naglasio i da sa Polimskim muzejem imaju dugogodišnju i plodonosnu saradnju i da su rezultati projekta zadivljujući.

Gospođa Holta Koči, iz organizacije Albania Community Assist, izrazila je zadovoljstvo što je u Beranama. Posebno se zahvalila kolegama u Polimskom muzeju rekavši da su uvijek najbolji domaćini. Kazala je i da tokom rada na ovom projektu bilo mnogo izazova i problema , ali da je zajednička saradnja pomogla da se projekat uspješno završi. Takođe je izrazila želju da se ova saradnja nastavi i da se razvije više studentskih razmjena sa obje strane. A kao najbolji rezultat ovog projekta istakla je prijateljstvo.

Na konferenciji je govorio i Predrag Lutovac , arheolog u Polimskom muzeju. On je istakao da je Polimski muzej prvo snimio sve arheološke lokalitete a kasnije na osnovu njihovog sadržaja ciljano birao, kako bi dopunio zbirke muzeja. Izjavio je i da je ovo dugotrajna i uspješna saradnja koja se neće prekinuti, već će se vremenom nastavljati kroz različite aktivnosti , uz želju da nastave da odlaze u skadarsku regiju i da albanski prijatelji i partneri dolaze kod nas.

Tokom projekta dva glavna arheološka nalazišta u Crnoj Gori i Albaniji, Tumbarice kastrum nadomak Berana i Hrišćanska bazilika Hoti u Kastratu, su iskopana, konzervirana, zaštićena, promovisana i opremljena signalizacijom i sadržajima i takođe integrisana u lokalnu turističku ponudu.

Treba pomenuti da bi uskoro trebala da se pojavi android aplikacija: “600 godina A.D na 3D”, na kojoj će biti moguće vidjeti  kako je utvrdjenje izgledalo 600. godine  nove ere, u trodimenzionalnom prikazu.

Projekat jer zajednički osmišljen i implementiran u partnerstvu Eparhije budimljansko-nikšićke, Polimskog muzeja, Centra za albanske studije i nevladinog sektora iz Albanije.

Vrijednost projekta je 578.807 eura, od čega je Evropska unija kofinansirala blizu pola miliona eura.