Arheologija

Potpredsjednik Opštine Berane i direktorica Polimskog muzeja , obišli lokalitet Gradac u Budimlji

Potpredsjednik Opštine Berane Damjan Ćulafić i direktorica Polimskog muzeja Violeta Folić, obišli su danas lokalitet Gradac u Budimlji, povodom završetka implementacije projekta ,, Sistematska arheološka istraživanja Gradca u Budimlji kod Berana“ odobrenog Programom zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2023.godinu. Ovom ih je prilikom, stručni tim Polimskog muzeja, arheolog Predrag Lutovac i dokumentarista Polimskog muzeja Slobodan Obradović, upoznao sa dosadašnjim tokom istraživanja lokaliteta. Istraživanja na Gradcu kod Budimlje traju već 20 dana i za taj period otkriveno je i istraženo 60 m gornjeg bedema koji je širine 1,4 m. Sondama i probojem puta ka utvrđenju Gradac takođe je utvrđeno postojanje donjeg bedema koji je širine 1,00 m i pruža se paralelno sa gornjim bedemom. Na osnovu pronađenog materijala utvrđenje datira iz perioda 5-6 vijeka. Uglavnom dominiraju fragmenti lonaca i zdjela koji su bili u svakodnevnoj upotrebi. Pronađene su gvozdene strelice i razni alati,bronzani novčić ,noževi i poljoprivredni alati. Istraživanje se završava za 5 dana i nakon toga će stručni tim muzeja objaviti zaključna razmatranja.