ArheologijaKonzervacija

Sistematska arheološka istraživanja Gradca u Budimlji kod Berana

Stručni tim Polimskog muzeja započeo je arheološka i konzervatorska istraživanja utvrđenja ,,Gradac“ u selu Budimlja. Istraživanja na ovom lokalitetu se rade u okviru projekta ,,Sistematska arheološka istraživanja Gradca u Budimlji kod Berana“ odobrenog Programom zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2023.godinu , koji je na predlog Ministarstva kulture i medija donijela Vlada Crne Gore.

Prethodnih dana izvršena je popravka postojećeg puta i proboj novog puta do samog lokaliteta. Otvoreno nekoliko ispitnih sondi i pri tom je locirano postojanje dva bedemska prstena koja okružuju i štite utvrđenje. Bedemi su širine 1,60 m i pružaju se u dužini od 100 metara. Nagovještava se i postojanje ulaznih kapija koje će se vremenom dokazati i istražiti.