Arheologija

Zaštitna arheološka istraživanja na Katastarskim Parcelama broj: 949 i 950/1

Katastarske Opštine Bijelo Polje

Capture

U periodu od 05.-18. oktobra 2013. godine, JU Polimski muzej – Berane, sproveo je  arheološka istraživanja dijela nekropole, koja se pruža na sjevernoj strani crkve Sv. Petra u Bijelom Polju.

Na Katastarskim Parcelama 949 i 950/1, koje su u vlasništvu crkve, planirana je izgradnja vladičanskog doma u kojem će biti izložena riznica crkve Sv. Petra.

Prilikom istraživanja registrovano je 50 grobnih cjelina i djelovi ljudskih kostiju koji nijesu numerisani. Sasvim je očigledno da većina grobnih cjelina predstavlja slobodnoukopane pokojnike položene u zemlju bez ili sa drvenim sandukom. Mali broj (7), je sahranjen u grobniom konstrukcijama, pravougaonog ili trepezastog oblika, rađenim od nepravilnih ploča postavljenih na kant. Kod svih otkrivenih grobnih konstrukcija bili su uklonjeni poklopci rađeni od istih ploča.

Svi pokojnici bili su sahranjivani u pravilne redove koji se pružaju pravcem sjever- jug, a o rodbinskoj vezi govore i dislocirane kosti nađene na bočnim stranama sahranjenih pokojnika kod kojih su osteološki ostaci nađeni u anatomskom sklopu.

Capture