DogađajiVijesti

Svečano otvorena galerija ,,Nikola i Uglješa Popović“

Sinoć je u prisustvu velikog broja posjetilaca svečano otvorena nova kulturna ustanova u Beranama, galerija pod nazivom ,,Nikola i Uglješa Popović“.

Galeriju su građanima Berana darovali Vučić i Vera Popović, čiji su sinovi Nikola i Uglješa tragično stradali u saobraćajnoj nesreći prije osamnaest godina. Oni su u obraćanju pismom predsjedniku opštine Berane Vuku Todoroviću predočili svoju namjeru i želju da ovu galeriju poklone gradu, što je na poslednjoj sjednici SO jednoglasno prihvaćeno.

Osim što su imali izuzetno uspješne akademske karijere, ova dva tragično stradala mladića su se bavila i slikarstvom, pa su ih roditelji Vučić i Vera upravo pravljenjem ove galerije na najljepši mogući način sačuvali  od zaborava.

“Tako smo došli na ideju da napravimo galeriju i da građanima Berana poklonimo i galeriju i 42 njihove slike, taman toliko koliko su zajedno imali godina”, rekao je Vučić.

On je ovom prilikom uručio i poklone prijateljima porodice kao i svim ostalim ljudima i pravnim licima koji su im pomogli u ovom poduhvatu od velikog javnog značaja za građane i opštinu Berane. Ulje na platnu sa motivom manastira Ostrog uručio je mitropolitu crnogorsko primorskom gospodinu Joanikiju.

Pored mitropolita Joanikija otvaranju galerije su prisustvovali i beranski imam Rahim Muratović, i ministar zdravlja Dragoslav Šćekić, neki od predsjednika susjednih opština, kao i odbornici svih partija u beranskom parlamentu. Na otvaranju su govorili su predsjednik opštine Berane Vuko Todorović i potpredsjednik Damjan Ćulafić kome je pripala čast da galeriju proglasi otvorenom.

,,Vaši sinovi, Nikola i Uglješa pripadali su među najboljima koje je iznjedrio naš grad. Ne samo vi, nego i naša opština i šira društvena zajednica očekivali smo od njih veliki doprinos u daljem razvoju opštine, posebno u oblasti nauke i umjetnosti. No, bez obzira na tako kratak život, Nikola i Uglješa ostavili su iza sebe takvo nasleđe sa kojim možete i vi i naš grad da se ponosite.“ rekao je Todorović.

Galerija je uređena na savremen i moderan način i opremljena za sve vrste kulturnih dešavanja. Čine je izložbeni prostor sa stalnom postavkom kao i posebna prostorija, spomen soba, sa slikama i umjetničkim radovima Nikole i Uglješe Popović. Pored toga, u toj prostoriji se nalazi 5 stolova u kojima su smještene njihove đačke knjižice, nagrade, diplome, katalozi i govori sa otvaranja njihovih izložbi i td. Takođe, u jednom stolu se nalaze i osnovni podaci o crkvi Sv. Nikole, koju su Vučić i Vera izgradili, kao i pjesme koje su posvećene Nikoli i Uglješi. U sklopu galerije postoji i kancelarijski prostor, video nadzor, prikladna rasvjeta, sav potreban inventar.

Galerija se nalazi u ulici Teramskoj, i površine je preko 80 metara kvadratnih, a istom će upravljati Javna ustanova Polimski muzej kao svojom unutrašnjom organizacionom jedinicom.