DogađajiVijesti

Promovisana knjiga ,,Polog poezije“, autora Petra Rmuša

Promocija knjige ,,Polog poezije“, autora Petra Rmuša  održana je u ponedeljak, 12.decembra 2022. godine, u galeriji ,,Nikola i Uglješa Popović“. Na izuzetno posjećenoj promociji  govorili su Darko Jovović, književnik i novinar, Novica Đurić, pjesnik, pisac i novinar, Damjan Ćulafić, potpredsjednik Opštine Berane, Emilo Labudović, direktor Srpske kuće u Podgorici.  Program je vodila Jelena Bojović.

Petar Rmuš, rođen je u Šekularu, 1953. godine. Osnovno obrazovanje završio je u svom kraju, a Gimnaziju u Beranama. Studirao je Jugoslovensku književnost i srpski jezik. Bio je profesor u školi ,, Vukadin Vukadinović“ i tamo izveo 30ak generacija. Objavio je više književnih i jezičkih radova. Svijetu poezije podario je zbirke pjesama : ,, Zavjet pjesmi“ , ,,Traganje i trajanje“ , ,,Sunčana kandila“ , ,, Sudbinska sječiva“ , ,, Do beskrajan“ i druge. Svojim stihovima je afirmisao kulturne i duhovne manifestacije u potkomskom obodu, kao i manifestaciju ,, Dani srpske duhovnosti“. Od državne biblioteke Rusije, u čiji su radni fond uključene njegove knjige poezije, dobio je javnu zahvalnost. Dobitnik je prve nagrade na književnom konkursku ,, Vaskrsenje ne biva bez smrti“.  Bio je aktivan učesnik društvenog života svog kraja, kao i narodni odbornik Skupštine opštine Berane.

Iza Rmuša ostalo je desetak zbirki poezije, brojni eseji, zapisi, kritički osvrti, naučni radovi, komentari, kao i mnoštvo kolumni, od kojih je neke, godinama, u kontinuitetu, objavljivao i u Dnevnom listu Dan. Umro je u julu, 2022. godine.