Reprodukcija djela popa Strahinje iz Budimlje

Dogadjaj_Slika_17973U okviru manifestacije „Noć muzeja” u galeriji Polimskog muzeja u Beranama otvorena je izložba pod nazivom „Reprodukcija djela popa Strahinje iz Budimlje”. Postavku čine reprodukcije fresaka i ikona iz manastira Morače, crkve Svetog Nikole u Podvrhu, crkve Svete Trojice u Pljevljima i manastira Gradište u Buljaricama. Otvarajući izložbu akademik prof. dr Aleksandar Čilikov je podsjetio da je pop Strahinja, kako se vjeruje, rođen 1548. godine u Budimlji kod Berana i da se tokom svog dugog života javlja kao rodonačelnik sjajnog razvoja sakralnog slikarstva postvizantijske provinijencije.

– Pop Strahinja iz Budimlje javlja se kao prvi domicilni umjetnik. Do njegove pojave ovdje su uglavnom radile grčke radionice i to skromnih likovnih kvaliteta. Pretpostavlja se da je on svoju umjetničku karijeru započeo u manastiru Šudikova, jednom od najvažnijih vjerskih centara stare Budimljanske episkopije. Vjeruje se da je on tu dobio i teološko obrazovanje i uveden u sveštenički čin. Ovaj znameniti umjetnik se iskazao kao originalna ličnost čiji umjetnički kvaliteti prevazilaze domete anonimnih slikara koji mu prethode i sa kojima je, vrlo moguće, u mladosti učestvovao u dekorisanju nekog od crnogorskih hramova u drugoj polovini 16. vijeka – naveo je Čilikov, dodajući da se potpisi popa Strahinje nalaze na brojnim umjetničkim ostvarenjima koja ukrašavaju manastirska zdanja u Crnoj Gori, ali i izvan nje.

On je kazao da je pop Strahinja izuzetan umjetnik i posebna ličnost koja zaslužuje da mu se u Beranama i u drugim gradovima Crne Gore podigne trajno obilježje.

– Ovaj događaj je za mene od istorijske važnosti, jer se radi o prvoj izložbi u Crnoj Gori koja je upriličena djelima popa Strahinje iz Budimlje. Dovoljno je reći da je pop Strahinja, pored velikog opusa u domenu fresko-slikarstva, izrađivao i ikone od kojih se one u manastiru Morača mogu smatrati remek-djelima postvizantijske umjetnosti Balkana, i shvatiti da ovaj vrsni umjetnik zaslužuje da mu se u Crnoj Gori podigne trajno obilježje – istakao je Čilikov.

U ime Eparhije budimljansko-nikšićke o slikarskom opusu popa Strahinje govorio je jeromonah Evstatije, rekavši da izložena djela potvrđuju da je crkva naša majka u kojoj nastaje izuzetna umjetnost.

U svom obraćanju direktorka Polimskog muzeja Violeta Folić je naglasila da je pop Strahinja ostavio bogat opus u oblasti freskoslikarstva i ikonopisa na teritoriji Crne Gore i regiona.

– Pop Strahinja je u nauci odavno proučavan i priznat kao reprezentativni predstavnik slikarstva svoga doba, međutim, do sada mu nije posvećivana posebna pažnja u smislu prezentacije njegovih djela u vidu knjige ili izložbe, pa je to bio razlog pripreme ove izložbe koju je, pod pokroviteljstvom Opštine Berane, organizovao Polimski muzej – istakla je Folićeva.

DAN