Predstavljena izložba fotografija “Ja sam fotograf”

Danas je u JU “Polimski muzej” predstavljena izložba fotografija “JA SAM FOTOGRAF” čiji su autori OSI sa intelektualnim smetnjama u razvoju iz Dnevnog boravka “Pružite nam šansu” iz Podgorice i NVO “Korak nade “ iz Berana. Kroz objektiv kamere autori su ovjekovječili i mnogobrojnoj publici predstavili 20 motiva prirodnih ljepota, znamenitosti i atmosferu gradskog života u Beranama.
Posjetiocima su se obratili Danijela Prelević, izvršna direktorka NVU “Pružite nam šansu”, Aleksandar Jaredić, profesionalni fotograf i predavač, a izložbu je otvorila akademska slikarka i pedagoškinja, Sabaheta Beka Masličić.
Ova izložba predstavlja dio aktivnosti projekta “UČIMO JEDNI OD DRUGIH, koji je podržan od strane Ministarstva finansija i socijalnog staranja, sa ciljem da mladim OSI omogući sticanje novih znanja i vještina, upoznavanje i druženje sa vršnjacima iz drugih gradova čime se smanjuje stepen njihove socijalne izolacije, razbijaju predrasude i stereotipi mogućnostima ove populaciji.
“Ove fotografije stvarane su u predivnoj radnoj atmosferi uz šalu i smijeh,tokom učenja u učionici i fotografisanja na terenu. Sigurna sam da su korisnici našeg Dnevnog boravka, kao i članovi partnerske NVO “Korak nade“ kroz novostečena prijateljstva i usvojene vještine postali bogatiji.
Veliku zahvalnost dugujemo direktorki JU „Polimski Muzej“, gđi Folić, koja nam je ustupanjem muzejskog prostora omogućila da ove fotografije budu spona za uključivanje OSI u društvene i kulturne tokove vašeg grada.“- izjavila je Danijela Prelević, izvršna direktorka „NVO Pružite nam šansu“.
Učesnici foto radionica iz Berana znanje o osnovama fotografisanja mobilnim telefonom i tokom rada na terenu nisu sticali samo od predavača Aleksandra Jaredića, već su im u tome aktivno pomagali iskusniji drugari iz Podgorice, koji su se našli u ulozi edukatora.
„Ono što nas je okupilo danas su dvije od mnoštva osnovnih ljudskih potreba, a to su potreba za učenjem i potreba za stvaranjem. Mi smo se u okviru projekta „Učimo jedni od drugih“ intenzivno bavili i jednim i drugim, a danas želimo da podijelimo naše zadovoljtvo naučenim i našu radost zbog stvorenog, kao i da Vam prikažemo neke od radova nastalih u toku ovog projekta“- istakao je Aleksandar Jaredić fotograf i predavač u obraćanju prisutnima.
Akademska slikarka i pedagoškinja, Sabaheta Beka Masličić, podjelila je sa publikom svoje ekspresije i pohvalila odabir motiva i detalja na predstavljenim fotografijama, kao i sam projekat za idejni pristup učenju kroz korišćenje mobilnog telefona.
„Družite se, stičite nova prijateljstva, kroz umjetnost, fotografiju, sport …Nastavite da učite jedni od drugih, jer jedino tako možete postići mnogo više i stići dalje.“ – poručila je na kraju Sabaheta Beka Masličić i proglasila izložbu otvorenom.