ArheologijaMeđunarodna saradnja

Predsjednik Opštine Berane i predstavnici Direktorata za finansiranje i ugovaranje sredstava EU posjetili lokalitet Tumbarice

Predstavnici Direktorata za finansiranje i ugovaranje sredstava EU pomoći Sanja Todorović i Nikola Đonović, i predsjednik Opštine Berane Vuko Todorović, posjetili su danas Polimski muzej, povodom završetka implementacije projekata ,, Očuvanje kulturnih pejzaža Albanije i Crne Gore“  i ,, Proširenje saradnje – od hrišćanskih starina do unapređenja turizma”. Tom prilikom su ih dočekali direktorica Polimskog muzeja Violeta Folić kao i arheolog Predrag Lutovac i dokumentarista Slobodan Obradović koji su ih sproveli kroz izložbeni prostor, upoznali sa istorijatom muzeja kao i stalnom postavkom. Nakon čega su obišli i arheološku lokaciju Tumbarice u Donjoj Ržanici.

Prezentaciji rezultata projekata prisustvovali su i predstavnici sredstava javnog informisanja. Nakon ove posjete, obići će etno sela u Lubnicama i Kaludri.

Ova dva velika projekta finansirana su iz evropskih fondova, koji su odobreni kroz poziv IPA 2, Crna Gora – Albanija 2014-2018.

,, Očuvanje kulturnih pejzaža Albanije i Crne Gore“ je projekat čiji je cilj valorizacija kulturnog i prirodnog nasleđa. Vodeći aplikant na projektu je Polimski muzej Berane, partner iz Crne Gore je Regionalno razvojna agencija za Bjelasicu, Komove i Prokletije, dok su sa strane Albanije partneri EuroPartners Development iz Tirane i Regionalni savjet Skadra.

,, Proširenje saradnje – od hrišćanskih starina do unapređenja turizma” je projekat na kom je vodeći aplikant iz Crne Gore Eparhija budimljansko-nikšićka, dok je Polimski muzej partner, a sa strane Albanije partneri u ovo projektu su Univerzitet iz Tirane i NVO iz Skadra.