Otvorena izložba slika ,,Od neonatologije do Hilandara“, autora Uroša Joksimovića

Sinoć je u galeriji ,,Nikola i Uglješa Popović”, u prisustvu velikog broja posjetilaca otvorena izložba slika ,,Od neonatologije do Hilandara“, autora Uroša Joksimovića. Ovom izložbom je ujedno obilježena i ,,Noć muzeja“, manifestacija koja se pod različitim varijacijama osnovnog naziva i u različitim terminima, ponegdje i više puta godišnje, održava u više zemalja Evrope. Osnovna ideja manifestacije je da se široj publici, a prije svega mladima, omogući da muzeje posjete van redovnog muzejskog radnog vremena.

Izložbu je otvorio potpredsjednik Opštine Berane Damjan Ćulafić. On se u svom govoru osvrnuo na duge razgovore i druženja sa Urošem, kada je i uvidio njegovu posebnost slikarskog izraza ali i dar za pisanje tekstova. Ovom prilikom, iskazao je i zadovoljstvo realizacijom ove izložbe, od strane JU Polimski muzej i direktorice Folić, kao i posebnu radost što galerija ,, Nikola i Uglješa Popović“, dar porodice Popović, postaje prepoznatljiva u kulturnom životu Berana.

U ime organizatora izložbe, JU Polimski muzej, prisutnima se obratila Jelena Bojović, zamjenica direktorice muzeja. ,,Ova Uroševa svestranost nam je najsvjetliji primjer da život može da bude lijep, ispunjen, kvalitetan, nezavisno od okolnosti koje je njegov dar od Boga potpuno zasijenio. Uroš nasuprot onom savremenom, trenutnom i prolaznom što nam se svakodnevno nameće, bira da oslikava svevremeno i vječno“, kazala je ona.

,, Govorim pred vama, ljudima koji me zasigurno podržavaju u mom predanom radu, a meni vaša podrška znači mnogo kako bih nastavio ovo što sam započeo od ranih dječačkih dana. Hvala vam od srca što ste se odazvali u ovolikom broju i nadam se da je ovo samo početak mog učestvovanja u kulturnom životu mog voljenog grada“ poručio je autor izložbe, Uroš Joksimović.

Izložba će biti otvorena za posjetioce narednih 15 dana, u terminima od 11-14h i 17-20h.

Uroš Joksimović, rođen je 7. septembra, 2006.godine. Uprkos cerebralnoj paralizi razvijao je znanja i vještine u različitim sferama društvenog života. Interesovanje je još kao malo dijete preusmjerio na pravoslavlje i crkvu, koja je i danas glavni motiv njegovog rada. Za vrijeme boravka u Dnevnom centru u Beranama, slikao je radove sa motivima svetinja, koje je obilazio zajedno sa svojom porodicom. Potom je otkrio i svoj dar za slikanje pisanom riječi. Do sada ima preko stotinu tekstova, posvećenih njegovim ličnim iskustvima stečenim prilikom obilaska crkava i manastira, širom Crne Gore i Srbije. Uroševi tekstovi ispunjeni su njegovim emocijama, razgovorima sa sveštenim licima i snovima o hodočašću, ali i istoriografskim činjenicama kojima pristupa na objektivan način.