Otvorena izložba fotografija ,,Ratna i poslijeratna hronika Pešaca“,

U srijedu, 5 jula, u galeriji Polimskog muzeja je otvorena izložba fotografija ,,Ratna i poslijeratna hronika Pešaca“, autora Mila Butrića. Izložbu su otvorili direktorica Polimskog muzeja, Violeta Folić, i Miomir – Miko Pajković, ugledni stanovnik Berana. Krajnji cilj izložbe i njenog autora je da Dom kulture na Pešcima konačno počne da se koristi u prave svrhe, tj. da se prekine trenutna praksa, gdje se Dom kulture koristi kao kapela. U izložbi je obrađen dug period, od 1941 – 1970 g., a prikazano je stanje uoči, za vrijeme i nakon Drugog svetskog rata. Tako se polazi od perioda relativnog blagostanja stanovnika Pešaca prije rata, preko tzv. kataklizme koju je sa sobom donio najveći i najtragičniji rat u istoriji, do perioda poslijeratne izgradnje i obnavljanja, ere velikog tehnološkog napretka, rasta standarda, optimizma i raznih drugih blagodeti za običnog čovjeka. Sve je ispraćeno izvanrednim fotografijama, koje vraćaju u prošlost i čine da se osjećamo kao da prisustvujemo i proživljavamo prikazana dešavanja i izazivaju bujice emocija.

Izložba će trajati do 15 jula, nakon čega će biti premještena u Dom kulture na Pešcima.