Arheologija

Arheolozi počeli da bude uspavani Svač

Radovi na arheološkim istraživanjima u antičkom srednovjekovnom gradu Svačum, udaljenom na oko 25 kilometara od ulcinja počeli su prije desetak dana.

Na tom arheološkom lokalitetu radi arheološki tim Polimskog muzeja iz Berana od četiri arheologa i četiri radnika.

“Do sada radimo na raščišćavanju i čišćenju terena, krčenju šume, otklanjanju kamena, i njegovom slaganju unutar objekata. Nakon toga slijede sondažna istraživanja, istraživanje slojeva, utvrđivanje objekata koji se pojavljuju, u cilju valorizacije turističke ponude u Svač”, kazao je arheolog Predrag Lutovac.

Ističe da je lokalitet jako zapušten, zidovi su pali i treba što prije početi sa nekim konzervatorskim radovima, kako bi se što prije napravio plan, kako bi budući posjetioci ovog lokalteta imali jasniju sliku o njemu.

Istraživanja na ovom loklitetu se rade u okviru trilatelarnog programa za IPA projekte između Crne Gore, Albanije i Bosne i Hercegovine.

Koordinator Kancelarije za projekte opštine Ulcinj Artan Čobi kaže da arheološka istraživanja koja se sprovode na zapadnom, to jeste gornjem dijelu grada Svač, utvrdiće obim i starinu ovog lokaliteta.

“Jedan od ciljeva ovog projekta je i promocija turističke ponude prekograničnog regiona kroz revitalizaciju i održivu upotrebu zanemarenog kulturnog nasljeđa, čime se poboljšava prekogranična razmjena ideja i izgradnja kapaciteta baštinskih i turističkih operatera”, kaže Čobi.

Ukupna vrijednost ovog projekta pod nazivom “Valorizacija i promocija kulturnog nasljeđa Ulcinj” je 17.396 eura, koja su obezbijedjena od evropskih fondova. Ovim projektom je planirano i postavljanje dva punkta i 50 sjedišta sa 25 kanti za otpatke.

Podsjetimo prva arheološka istraživanja u najatraktivnijem mrtvom gradu na Jadranu Svaču, rađena su prije skoro četiri decenije, daleke 1985. godine.

Riječ je o sondažnim istraživanjima prilikom kojih je prikupljeno dosta pokretnog arheološkog materijala koji je datiran, i uglavnom je, kako kažu eksperti, riječ o srednjem vijeku. Tada je teren pregledan, ubilježeni su i popisani svi podaci i mjesta koja mogu biti interesantna. Prije nešto više od dvije godine sprovedena su geofizička i konzervatorska istraživanja srednjovjekovnog grada Svač, koje je finasiralo Ministarstvo kulture preko Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2019. godinu.

Danas Svač, iako je samo na papiru zaštićeni spomenik kulture, spava na istom brdu kao u vremenu kada su ga osvojili Turci, samo što sve više liči na razvalinu i što sve nečujnije šapuće o svojoj istoriji, o crkvama kojih je bilo koliko dana u godini, o vremenima koja su protutnjala preko njega. Svi dolazili i odlazili, neki rušili i podizali, drugi gradili i osvajali, a na državi kojoj je stotinama godina pripao u nasljeđe je da uradi sve što je u njenoj moći da se Svač do kraja istraži, kako bi iz vjekovnog sna mogla probuditi grad koji bi, makar, kako očekuju arheolozi, mogao da ispriča toliko toga.

Izvor: RTCG