Arheološki muzej – Izložba „Magija igle i niti“

U Arheološkom muzeju u Budvi 19. juna 2015. godine otvorena je izložba pod nazivom „Magija igle i niti“. Organizator izložbe je Polimski muzej iz Berana, a postavka je ostvarena u saradnji sa Narodnim muzejom Crne Gore – Etnografskim muzejom Cetinje, Pomorskim muzejom Kotor i JU Muzeji i galerije Budve. Izložba je realizovana pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Crne Gore.

Na otvaranju izložbe su govorili Jovo Đurović, Violeta Folić i Goran Bubanja.

U ime JU Muzeji i galerije Budve, Jovo Đurović je pozdravio prisutne i zahvalio se Polimskom muzeju na organizaciji ove izložbe. Arheološki muzej Budve će uzvratiti posjetom Polimskom muzeju sa izložbom “Blago budvanske nekropole”, naglasio je Jovo Đurović. Više u video zapisu.

Violeta Folić, direktorica JU Polimski muzej Berane, kazala je da su izloženi eksponati samo dio bogate kulturne riznice koja se odnosi na odjevne predmete iz različitih krajeva Crne Gore, a cilj je da se prikaže način i ljepota ukrašavanja istih. Više u video zapisu.

Istoričar Goran Bubanja, kustos Arheološkog muzeja Budva, je kazao da iako su izloženi eksponati imali svakodnevnu upotrebu i dobar dio njih nije bio namijenjen za svečane prilike, itekako se vodilo računa o ukrašavanju detalja na njima. Više u video zapisu.