Restauracija

Vratiti prvobitno stanje i značaj Jasikovca

Eksperti Polimskog muzeja iz Berana započeli su projekat restauracije spomen kompleksa na brdu Jasikovac iznad ovog grada.

Prema riječima arheologa Predraga Lutovca time je istovremeno počeo i veliki projekat restauracije i konzervacije osamnaest spomenika NOB-a i revolucije u gradovima na sjeveru Crne Gore.

“Tokom prošle godine Ministarstvo kulture je Polimskom muzeju u Beranama odobrilo sredstva za pet projekata zaštite kulturnih dobara na prostoru opština Berane, Bijelo Polje i Rožaje, sa ciljem da se sprovedu određena istraživanja i da se pokrene postupak da oni uđu u arhivu kulturne baštine“, kaže Lutovac.

On objašnjava da se radi o arheološkim lokalitetima i spomenicima za koje se znalo da postoje, ali do sada nijesu tretirani kao kulturna dobra.

“Sada su odobrena sredstva da se pokrene postupak istraživanja i njihove valorizacije. Jedan od tih spomenika je spomenik na Jasikovcu koji je radio poznati arhitekta Bogdan Bogdanović“, kaže Lutovac. Prema njegovim riječima na osnovu dokumentacije iz prošle godine, kada je vršena revalorizacija zaštićenih spomenika kulture, utvrđeno je da je na Jasikovcu do sada bila zaštićena samo jedna spomen ploča sa natpisom da je na tom mjestu strijeljano devet rodoljuba.

“Krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina Bogdan Bogdanović je napravio veliki spomen kompleks koji ni dan danas nije ušao u zaštićene spomenike kulture. S obzirom da smo u prošloj godini i imali dosta aktivnosti odlučili smo da rad na spomeniku prebacimo za ovu godinu, i ovih dana počinje njegova rekonstrukcija“, priča Lutovac.

Ovaj poznati arheolog objašnjava i da je od dobijenih osamnaest hiljada eura ekipa koja radi na restauraciji dužna da napravi konzeravatorski projekat koji podrazumijeva snimanje postojećeg stanja kako bi se našla mjera kako da se spomenik vrati u  prvobitno  stanje.

“Od njegovog podizanja niko nije vodio računa o njemu, bio je ispisan grafitima i mi smo tokom prošle godine vršili čišćenje kamenih blokova. Glavni dio spomenika je obrastao lišajevima. Sada ga tretiramo kao zaštićeni spomenik kulture, jer smo postupak za dobijanje tog statusa pokrenuli još prošle godine i više ne možemo da čekamo. Krajnje je vrijeme da se počne zaštita“, smatra Lutovac.

On dodaje da arheolozi i stručnjaci za restauracije i konzervacije imaju dogovor sa lokalnom upravom u Beranama, tako da se neće zadržati samo na spomeniku od desetak hektara površine.

“Proširićemo projekat i na uređenje šumske, odnosno parkovske površine od 24 hektara, i pristupićemo uređenju i zaštiti čitavog Jasikovca. Namjera nam je da ovo mjesto pretovrimo u pravo izletište Berana“ – kaže Lutovac.

Projakat će obuhvatiti uređenje asfaltnih i popločanih površina, zatim da se čitav kompleks ogradi, da se na strani gdje se izlazi kolima formira parkiralište, zatim da se staze osvijetle, da se dovede voda do spomenika radi njegovog održavanja, da se naprvi video nadzor.

“Iz Opštine Berane su obećali pomoć u smislu razređivanje drveća u parkovskoj površini. To podrazumijeva i promjenu detaljnog urbanističkog plana., jer je nelogično da imate spmenički kompleks od 24 hektara, a da nemate gdje da popijete kafu. Dobra ideja je da se tamo gdje bi bio parking izgradi jedna bašta i vidikovac, tako da kada neko dođe ima gdje da proba neko nacionalno jelo ili samo popije kafu“, dodaje Lutovac. On kaže da ovih dana kreće postupak čišćenja spomeničkog dijela bez hemikalije, odnosno fizičko čišćenje spomenika, koje će biti završeno za 20 dana.

Obnova  svih spomenika NOB-a na sjeveru Crne Gore

Lutovac objašnjava da je projakat uređenja spomen kompleksa na Jasikovcu prenešena djelatnost iz 2014. godine, dok se Polimski muzej koji posjeduje sve licence, za ovu godinu na pozivni konkurs Ministarstva kulture javio i odobreno je čak osamnaest projekata.

“Ministartsvo kulture je odobrilo preko milion eura za konzeratoske radove na zaštićenim kuulturnim dobrima u Crnoj Gori. To su uglavnom spomenici NOB-a i revolucije i mi smo prihvatili da radimo sve spomenike na sjeveru – u Gusinju, Andrijevici, Petnjici, Bijelom Polju, Mojkovcu. Uzeli smo i niz spomenika koji se nalaze na teritoriji Pljevalja, Šavnika i Žabljaka. Čim budu sredstva odobrena, mi počinjemo taj posao koji ćemo završiti tokom ove sezone, za dva do tri mjeseca. Za spomenike na sjeveru opredijeljeno je oko 150 hiljada eura“, kaže Lutovac.

VIJESTI ONLINE

Komentariši