U Polimskom muzeju otvorena izložba „Alergene biljke“

U okviru ovogodišnje manifestacije „Beransko kulturno ljeto“, 28. jula 2017. godine u 20 sati, u galeriji Polimskog muzeja u Beranama otvorena je izložba pod nazivom „Alergene biljke“, autora Dr Mirka Nestorovića i dipl.ing. Miroslava Jovanovića iz Prirodnjačkog muzeja iz Beograda. Ova izložba je jedna u nizu aktivnosti koje je tokom ove godine Polimski muzej iz Berana realizovao u okviru međunarodne saradnje sa srodnim kulturnim ustanovama, pod pokroviteljstvom Ministarstva nauke Crne Gore i Opštine Berane.

Izložba ima za cilj da upozna publiku sa alergenim biljkama kao uzročnicima polenskih alergija. Putem postera, fotografija i herbarskog materijala, za veliki broj vrsta drveća, trava i drugih zeljastih biljaka koje rastu u našem okruženju, a čiji polen može biti uzročnik alergijskih reakcija kod ljudi, dat je morfološki opis, infomacija o rasprostranjenju i fotografija, a za pojedine vrste mikroskopski prikaz i 3D model polenovih zrna.

Na otvaranju izložbe „Alergene biljke“ u ime Polimskog muzeja, brojnoj publici obratio se muzejski savjetnik Slobodan Obradović, biolog, dokumentarista u Beranskom muzeju koji se između ostalog i zahvalio Ministarstvu nauke na podršci i pomoći pri realizaciji ovog projekta. Na veliko zadovoljstvo domaćina ovog događaja, izložbu je otvorio Dr Darko Petrušić, Generalni direktor Direktorata za naučnoistraživačku djelatnost pri Ministarstvu nauke Crne Gore koji je istakao značaj i ukazao na važnost saradnje sa međunarodnim kulturnim i drugim institucijama. Uz veliku pohvalu organizatorima izložbe, gospodin Petrušić je izjavio da je ovo samo jedna u nizu aktivnosti Polimskog muzeja koje je Ministarstvo nauke Crne Gore podržalo i koje može da služi kao primjer dobre saradnje u nadi da će se u budućnosti nastaviti sa istraživanjima na polju teme predmetne izložbe.

Nakon otvaranja izložbe, Mr Gordana Đukanović, savjetnica za kvalitet vazduha u Agenciji za zaštitu prirode i životne sredine Crne Gore, održala je predavanje o uspostavljanju i funkcionisanju mreže za praćenje koncentracije alergenog polena u vazduhu u Crnoj Gori. Na kraju, prisutnima se obratila Violeta Folić, direktorica Polimskog muzeja koja se zahvalila akterima ovog događaja. Posebnu zahvalnost izrazila je ka Ministarstvu nauke i g-dinu Darku Petrušiću, koji je svojim prisustvom i otvaranjem izložbe uveličao pomenuti događaj. Mlada violinistkinja iz Berana Tea Lekić, učenica Osnovne škole “Vuk Karadžić”, dobitnica brojnih nacionalnih i međunarodnih nagrada, svojim nastupom uljepšala je ovo veče.

Izložba “Alergene biljke” biće otvorena do 28. avgusta 2017. godine.