Arheologija

Sistematska arheološka istraživanja na praistorijskom lokalitetu „Torine“

Tokom maja mjeseca ove godine ,Polimski muzej je nastavio sistematska arheološka istraživanja na praistorijskom lokalitetu „Torine“ u selu Radmanci ,Opština Petnjica. Naime,nastavljena su istraživanja koja su započeta krajem 2017. godine, a prekinuta su zbog loših vremenskih prilika . Istraživanja je finansiralo Ministarstvo kulture Crne Gore kroz Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2017.godinu.

U kampanji od 30 dana istraženo je 60 metara kvadratnih lokaliteta i na osnovu nađenog materijala u sondama možemo sa sigurnošću potvrditi da se radi o materijalu iz perioda kraja eneolita i početka bronzanog doba. Mnoštvo fragmenata keramike ,način njihovog uktrašavanja,način izrade, nam ukazuje da se na lokalitetu Torine prepliće više kulturnih grupa koje pripadaju Bronzanom dobu.
Smatramo da će u novijoj istoriji Crne Gore ,lokalitet Torine zauzeti značajno mjesto i da zaslužuje nastavak daljih istraživanja.

Istraženi prostor na lokalitetu

Fragmentovane posude iz sloja