Međunarodna saradnjaVijesti

Predstavnici Polimskog muzeja idu na dodjelu nagrade Živa u Sloveniji

U utorak, 19. septembra, direktorica Polimskog muzeja Violeta Folić, dokumentarista muzeja Radule Nenadović, kao i Zoran Jojić, sekretar sekretarijata za sport, kulturu, mlade i saradnju sa NVO opštine Berane, putuju u Bled u Sloveniji, gdje će predstavljati Polimski muzej na ceremoniji dodjele nagrade Živa za 2017. godinu. Polimski muzej je jedini predstavnik Crne Gore za ovu renomiranu nagradu ove godine, a skup će poslužiti i za razmjenu iskustava i promociju muzeja, kao i opština iz kojih dolaze. Predstavnici muzeja su veoma zadovoljni što su uspjeli da postanu kandidati za nagradu i nadaju se da će na pravi način predstavljati svoj muzej, grad i državu.

Nagrada Živa je nazvana po slovenskoj boginji života, mladosti, ljepote, blagosti, vitalnosti i plodnosti, a ustanovljena je na inicijativu stručnjaka Foruma slovenskih kultura 2012. godine, za promociju kulturne baštine, najbolje prakse njegovanja kulturnog nasleđa i podsticanja na razmjenu znanja, iskustva i novih primjera inicijative među slovenskim zemljama. Ona pruža mogućnost da se zanimljivi primjeri muzejske djelatnosti podijele na međunarodnom nivou, i instrument je podrške muzejima koji žele da razvijaju dobre prakse i uvećaju uticaj uloge muzeja u savremenom društvu. Međunarodna organizacija Forum slovenskih kultura osnovana je 2004. godine radi očuvanja i razvoja kulturnih vrijednosti, tradicije i kulturnih sadržaja u zemljama u kojima se govore slovenski jezici.

Osim glavne, godišnje nagrade, Forum slovenskih kultura svake godine dodjeljuje još pet specijalnih nagrada- za liderstvo, za otvorenost i atraktivnost za posjetioce, za naraciju, za kreativnost i za posebnu interpretaciju. Među zemljama članicama su: Bugarska, Bosna i Hercegovina, Bjelorusija, Hrvatska, Makedonija, Rusija, Slovenija, Srbija, Ukrajina, Crna Gora, Češka, Poljska i Slovačka.

Osim Polimskog muzeja, ovogodišnji kandidati za nagrade su:

–      Narodni muzej Bosne i Hercegovine, Sarajevo, BiH

–       Državni literarni muzej Yanka Kupala, Minsk, Belorusija

–       Muzej Apoksiomena, Mali Lošinj, Hrvaška

–       Vlaški muzej na otvorenom, Rožnov pod Radhoštem, Češka

Promotivni spot Polimskog muzeja koji će biti prikazan na ceremoniji dodjele nagrade Živa za 2017. godinu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *