ArheologijaMeđunarodna saradnjaVijesti

Posjeta profesora i studenata sa univerziteta Kembridž Polimskom muzeju i Beranama

U sklopu tradicionalnog vaskršnjeg putovanja koje odjeljenje za arheologiju univerziteta u Kembridžu organizuje svake godine u jednoj evropskoj zemjlji, profesori i studenti ovog prestižnog univerziteta posjetilu su Crnu Goru i u sklopu posjete boravili su i u Beranama, u subotu 24. marta. Oni su bili u osmodnevnom obilasku Crne Gore, kako bi se bliže upoznali sa veoma bogatom kulturom, istorijom, arheologijom, običajima i hranom našeg podneblja.

U okviru stručne ekskurzije “Easter Fieldtrip 2018 Montenegro – A journey of Archaeology, Food and Customs “, devetnaest naučnih radnika sa Kembridža je obišlo Polimski muzej, gdje su uz topao doček imali i predavanje o lokalitetu Samograd, koje je održao arheolog muzeja mr Predrag Lutovac, zatim manastir Đurđevi stupovi, a na kraju i samo utvrđenje Samograd, koje im je bilo od posebnog značaja i interesovanja. Ostvareni su kontakti između arheologa sa obje strane, a planirana je i dalja saradnja, konkretno u julu, kada bi se kolege iz Velike Britanije pridružile za vrijeme III faze arheoloških istraživanja na lokalitetu Samograd.

Prema riječima vođe puta dr Tonka Rajkovače, cilj putovanja je da se studentima omogući potpun doživljaj istorije, kulture, običaja i nasljeđa.

„Ovdje su obični studenti, magistranti i doktoranti, u pratnji četvoro starijih kolega, koje morate upoznati sa kulturom jedne zemlje ili kraja, od arheološke etnologije do nasleđa, odnosno onoga što se dešava u moderno vreme, objašnjeno kroz arheologiju.“

Dr Rajkovača, koji je šef istraživačkog tima na odsjeku za arheologiju i antropologiju Univerziteta Kembridž, a već je radio na više nalazišta u Crnoj Gori, želio je da ovim putovanjem doprinese razvoju i afirmaciji crnogorske arheologije.

„Jedan od veoma važnih ciljeva je da pokažemo našim studentima koliko u Crnoj Gori ima potencijala za dalji rad i saradnju u budućnosti. Moram da kažem da su utisci fantastični. Izuzetno lijepo smo dočekani, kvalitet izloženih postavki i sveukupne podrške, kao i nivo gostoprimstva je nevjerovatan i zaista vidim velike mogućnosti za razvijanje i proširivanje saradnje. Nažalost, ljudi u Velikoj Britaniji ne znaju dovoljno o Crnoj Gori, mada se to poboljšava, djelimično zahvaljujući turizmu. Međutim,  ono što ja pokušavam kroz svoj rad je da pokažem da ona nema samo divne pejzaže, prirodu, plaže, sunce i more, nego takođe i bogatstvo i dubinu nasljeđa na osnovu kojeg se ustvari može kreirati visokokvalitetni pametni turizam. To je segment onoga što mi radimo kod kuće – razvijamo znanje o Crnoj Gori.“

Vođa puta, dr Čarls Frenč sa odsjeka za arheologiju, je oduševljen onim što su vidjeli, kao i gostoprimstvom, a on, dr Tonko Rajkovača, dr Suzan Hakenbek i dr Mark Vander Linden istakli su da su u Crnoj Gori vidjeli posebno bogat i sadržajan arheološki materijal.

Ovakva studijska putovanja, pogotovo organizovana od strane jednog od najcjenjenijih univerziteta na svijetu, kakav je svakako Kembridž, značajno mogu doprinijeti stvaranju boljeg imidža i prave slike o Crnoj Gori na zapadu, gdje ljudi uglavnom o našoj zemlji znaju kao primorskoj zemlji sa lijepim predjelima, a mnogo manje se zna o prebogatom kulturnom nasljeđu.