Izložba originalnih narodnih nošnji

U Polimskom muzeju je otvorena izložba „Magija igle i niti”, koja se sastoji iz orginalnih djelova narodne nošnje iz  19. i prve polovine 20. vijeka.

Izložbeni predmeti su iz etnografske zbirke Polimskog muzeja, kao i iz zbirki Etnografskog muzeja Crne Gore.

Direktorica JU „Polimski muzej” Violeta Folić kazala je da je cilj ove izložbe da se prikažu djelovi nošnje iz raličitih krajeva Crne Gore, njihova raznolikost, bogatstvo i ljepota koja je dočarana vezom, pletom i uopšte načinom ukrašavanja.

„Izložbe, kao što je ova, imaju za cilj da osvježe u nama osjećanje bliskosti i jedinstva sa svojim precima, da nas podstaknu da kroz nošnju pomenemo i neka imena, kao što je Divna Veković, čiju fotografiju imamo sačuvanu u nošnji koja se nosila u Vasojevićima, kakva je i na naslovnoj strani našeg kataloga” – naglasila je Folićka.

Ona je dodala da je vrednovanje, čuvanje i obnavljanje trajna briga za kulturnu baštinu, kao i obaveza svih da rade na tome, upućujući istovremeno poziv svima koji imaju i čuvaju neke predmete, a pretpostavljaju da im je mjesto u muzeju, da ih ustupe i daju doprinos  očuvanju tradicije i kulture.

Izložbu je otvorio direktor Etnografskog muzeja Crne Gore Blažo Markuš, koji je istakao da mu je posebno drago što se na ovaj način, putem izložbi, nastavlja dugogodišnja kulturna saradnja sa Beranama.

„Veze između Cetinja i Berana nisu od danas, one traju vise od 200 godina, počev od Mojsija Zečevića, preko Miljana Vukova i Gavra Vukovića, koji je kao ministar spoljnih poslova proveo preko trideset godina na Cetinju” – kazao je Markuš i napomenuo je da je “naša dužnost i obaveza da te davno započete veze cijenimo, očuvamo i prenosimo budućim generacijama”.

Posjetioci izložbe, osim u izložbenim predmetima, uživali su i u taktovima izvornih narodnih pjesama iz Berana, koje su izvele mješovita vokalna grupa „Gorske oči” i klapa „O’ Dive bel canto”.

Izložbu su realizovali JU “Polimski muzej” i Etnografski muzej Crne Gore, pod pokroviteljstvom Opštine Berane, a trajaće do kraja januara 2015. godine.

VIJESTI ONLINE